امام جمعه تبریز

اختلاف‌افکنی در بین مردم توسط هر شخصی محکوم است

امام جمعه تبریز گفت: یکی از سناریوی دشمن ایجاد اختلاف در بین مردم است تا مردم را نسبت به انتخابات دلسرد کنند و حضور آنها در پای صندوق رای را بی‌خاصیت نشان دهند لذا اختلاف‌افکنی در بین مردم توسط هر شخصی محکوم است

به گزارش فلق پرس به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، آیت الله سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز عبادی و‌ سیاسی تبریز به دیدار اعضای ستاد کنگره ۱۰ هزار شهید با رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار کرد: دیروز اجلاسیه نهایی این کنگره با حضور همه اقشار مردمی برگزار شد و‌ به حق قله فعالیت‌های کنگره همان بیانات رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی بود.

وی افزود: در این دیدار تاریخی فصل بزرگ و نگاهی بلند رهبر معظم انقلاب نسبت به آذربایجان و تبریز وجود داشت.

خطیب جمعه تبریز با تاکید بر اینکه ضرورت دارد تا جملات رهبری به سمع و نظر همه برسد، افزود:  زیرا ایشان با توصیفات‌شان شناسنامه آذربایجان را گفتند و البته برشمردن ویژگی مردم قهرمان آذربایجان رسم همیشگی رهبر عزیزتر از جان‌مان است که در این دیدار با مردم استان این بار با زمینه و موضوع شهادت و سبقه و سابقه فرهنگ و شهادت به ویژگی آذربایجان پرداختند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب آذربایجان را به خوبی می‌شناسم  و با عبارت دقیق این خطه را توصیف می‌کنند؛ امید است نسبت به این فرمایشات، اقدامات  لازم از سوی مسوولان و جامعه فرهنگی انجام گیرد.

نماینده ولی‌فقیه در ادامه از سردار سرلشکر سلامی بابت حضور و سخنرانی پربار در کنگره ۱۰ هزار شهید مردم آذربایجان تشکر کرد و گفت: اما سخنان رهبری در این مراسم فراموش نشدنی است.

وی با اشاره به اقدام غیربشر دوستانه آمریکا و نشان دادن خوی استکبارستیزی خود به جهان گفت: رژیم آمریکا قطعنامه آتش‌بس را وتو کرد و‌ با این کارش مجوز تداوم نسل‌کشی ساکنان غزه را داد و البته سند دیگری از نقش مستقیم در کشتار مردم مظلوم غزه را هم نشان داد.

دست آمریکا بر همگان رو شده است

آل‌هاشم افزود: اهداف آمریکا در ادامه این جنگ قابل تامل است زیرا ۱۳ عضو شورا به این قطعنامه رای موافق دادند و فقط آمریکا تنها کشوری بود که آن را وتو کرد و با این کارش بار دیگر در به جا گذاشتن کشتار و ویرانی است.

وی اذعان داشت: دیپلماسی رژیم آمریکا هم می‌خواهد مدافع کشتار مردم غزه باشد هم با چند سخنرانی از تبعات آن از از چند نظر محفوظ بماند ولی دست‌اش رو شده است و باید همه جهان هر چه فریاد دارد بر سر آمریکا بزند.

امام جمعه تبریز متذکر شد: این خوی استکباری است آمریکاست که دنیا همه دیدند.

حاکمیت در مساله فساد با کسی مماشات ندارد 

وی در خصوص فساد اخیر در ارتباط با چای دبش توضیح داد: مساله فساد ارزی یکی از شرکت‌های داخلی اخیرا در رسانه‌ها برجسته شده است و قطعا حاکمیت در مساله فساد با کسی مماشات ندارد و طبیعتا با مفسد در هر شرایطی برخورد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بنده در فضای مجازی صحبت‌های وزیر اقتصاد در خصوص این اختلاس را دیدم، گفت: وزیز مدعی شده است که  پرونده فساد چای حدود ۹ ماه قبل از طریق رسانه ملی مطرح شده بود و اصلا موضوع جدیدی نیست که این چنین به رخ کشیده است و همه این مطرح شدن‌ها به خاطر کمپین رسانه‌ای است.

ضرورت تسریع در شفافیت پرونده چای دبش

خطیب نماز جمعه تبریز متذکر شد: آقای وزیر آن چیزی که الآن مهم است، مساله ضرورت شفافیت در این پرونده‌هاست که باید سریع و شفاف ابعاد مساله را به مردم توضیح دهید و اجازه پیشرفت به اتهام به نظام توسط معاندین را هم ندهید که قطعا این شفافیت موجبات همراهی عمومی در مبارزه با مفاسد را بیش از پیش هماهنگ می‌کنند.

ایجاد اختلاف بین مردم از سناریوهای مهم دشمن است/ اختلاف‌افکنی در بین مردم توسط هر شخصی محکوم است

وی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: وحدت و اتحاد نیاز مبرم کنونی کشور در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی است از این‌رو یکی از سناریوی دشمن ایجاد اختلاف در بین مردم است تا مردم را نسبت به انتخابات دلسرد کنند و حضور آنها در پای صندوق رای را بی‌خاصیت نشان دهند و حال اختلاف‌افکنی در بین مردم توسط هر شخصی محکوم است و باید با وحدت کامل پیش رویم.

نماینده ولی‌فقیه در استان ابراز کرد:  ۲۸ آذر سال ۵۶ مقام معظم رهبری را به ایران شهر در جنوب سیستان و بلوچستان تبعید کردند که البته حضور ایشان آغازی با آشنایی و مردم بومی و سنی و شیعه بود  و همچنین ادامه فرهنگ سیاسی دوران تبعید رهبر آنگونه که ساواک می‌خواست طولانی هم نشد که در این میان جریانات ایران شهر هیج موقع فراموش نمی‌شود.

محکوم کردن اقدام تروریستی در سیستان و بلوجستان

امام جمعه تبریز با ابراز تاسف از حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان گفت: امروز در پی حمله تروریستی مقر انتظامی در سیستان  و بلوچستان مورد حمله قرار گرفت و ۱۲ نفر به شهادت رسیدند و هشت نفر از ماموران انتظامی نیز  مجروح شدند؛ ما ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی یاد شهدای گران قدر را گرامی می‌داریم.

مطالبه از تاج

نماینده ولی‌فقیه در استان با بیان اینکه بنده روز چهارشنبه دیدار با آقای تاج، رئیس فدراسیون فوتبال کشور داشتم، گفت: بنده در این دیدار به جایگاه فوتبال در فرهنگ جامعه و توجه به اخلاق در میادین فوتبال و رعایت عدالت در بازی‌های لیگ برتر به خصوص تیم تراکتور و احیای تیم ماشین‌سازی را مطالبه کردم .

وی ادامه داد: توجه به تیم‌های پایه که می‌تواند باعث ظهور نسل طلایی دیگر مانند سال ۹۸ که برای فوتبال شوند که با پیروزی تیم ملی باعث نشاط و انسجام ملی شدند.

ارتش یمن یک تنه مقابل رژیم صهیونیستی

خطیب نماز جمعه تبریز یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته در باب المندب ارتش یمن با شلیک پهپاد دو کشتی عازم به اسرائیل را مورد هدف قرار دادند و مانع حرکت این کشتی‌ها شدند و درود به این عزیزان که با همه تهدیدات آمریکا  همچنان با صلابت و استوار در میدان رکاب جانانه از مظلومان غزه حمایت می‌کنند و حتی گفته‌اندتا راه را باز نکنید که برای دفاع از غزه به آنجا برویم ما راه رژیم صهیونیستی را باز نخواهیم کرد.

شب یلدا برمحوریت خانواده استوار است

امام جمعه تبریز شب یلدا را مورد اشاره قرار داد و گفت؛ شب چله مهم‌ترین آیین میان آیین‌های ایرانی بر محوریت خانواده استوار است که به مناسبت آغاز زمستانی و طولانی‌ترین شب سال مردم ایران از فرهنگ و نژادها با زبان‌ها و گویش‌های مختلف با ادای دین و فرهنگ صله ارحام با حضور در خانه بزرگترها از حال هم با خبر می‌شوند و به عبارتی طولانی‌ترین شب سال زایش مهربانی و پایان فصل خزان و فرا رسیدن سرما و دگرکونی فضل زرد به فصل سفیدی است.

وی ادامه داد: امید است خداوند سایه پدرها و مادران را از سر جوانان کم و کوتاه نکند.

ترافیک تبریز امان مردم را بریده است

نماینده ولی‌فقیه در استان ترافیک شهری را مقوله بسیاری حائز اهمیت برشمرد و گفت: بنده یکبار تذکر دادم ولی انگار اثری  نگذاشت در حالی که ترافیک تاثیر مستقیم بر جسم و روان مردم می‌گذارد و  مدیران ترافیک یکی از بخش‌های مدیریت و برنامه‌ریزی شهری است چراکه با توسعه شهری تعداد خودروها افزایش یافته است و این نیز باعث مشکلات زیاد هدررفت زمان و آلودکی زیست محیطی شده است.

وی افزود: امید است مسوولان در سازمان‌های مختلف بنشینند و تکلیف این ترافیک را روشن کنند زیرا برای رفتن به یک مراسم ختم ساعت‌ها باید در ترافیک بمانید.

دانشجویان نباید دچار انفعال شوند

خطیب نماز جمعه تبریز با ادای  احترام به دانشجویان، گفت: دانشجویان شما امیدهای آینده این کشور هستید از این‌رو سعی کنید دچار انفعال نشوید و امیدآفرینی را در بین خود و جامعه و دانشگاه و دانشگاهیان ایجاد کنید و واقعیت و نکات مثبت را رعایت کنید و در مقابل با دشمنان نظام صریح باشید و مرزتان را با آنهایی که با مبانی انقلاب مشکل دارند، مشخص کنید و در مطالبه‌گری منطقی باشید و همیشه مطالبه‌گری را دقت کنید تا مبادا حرف‌های دشمن را نزنید و در مطالبه‌گری انصاف را رعایت کنید و گفتمان اصلی را فراموش نکنید و در نهایت بنیه دینی و اعتقادی و بنیه انقلابی هم حفظ کنید و هم ارتقا دهید.

 پژوهش یکی از اساسی‌ترین نیاز برای میل به پیشرفت و توسعه همه جانبه یک کشور است 

وی با اعلام مناسبت‌های هفته به روز پژوهش اشاره کرد و گفت: پژوهش یکی از اساسی‌ترین نیاز برای میل به پیشرفت و توسعه همه جانبه یک کشور است و قدرت و اساس هر کشور بر مبنای پژوهش آن کشور بستگی دارد از این‌رو موفقیت‌های تمام فعالیت‌های از جمله صنایع و تجارتی به نحوی که به گسترش فعالیت‌های پژوهشی بستگی دارد.

آل‌هاشم ادامه داد: ۲۶ آذر روز حمل و نقل است و به عبارتی توسعه اقتصادی یک کشور با بهبود کیفیت زندگی ساکنان‌اش نشان داده شده است که با شاخص توسعه انسانی مشخص می‌شود.

وی با تاکید به اینکه زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای یکی از عوامل رشد اقتصادی کشور است، گفت: سیستم کنترل کننده اقتصاد کشورمان پیوند حیاتی بین تولید و مصرف را دارد و میزان ترافیک در جاده‌های ایران می‌تواند پیشرفت حمل و نقل جاده‌ای را به ارمغان بیاورد.

آل‌هاشم در ادامه خاطرنشان کرد: ۲۷ آذر سالروز شهادت آیت‌الله مفتح و روز وحدت دانشگاه و حوزه و روز شهادت مجاهدی خستگی ناپذیر و از پیشرانان اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه است.

وی افزود: این شهید والامقام با آرمان‌های بلند از اندیشه امام راحل(ره)  برخواسته بود و  تلاش‌های بی‌وقفه‌ای انجام داد و به پاس تلاش چشمگیر شهید مفتح لزوم ارتباط و همکاری و همفکری این دو قشر اندیشمند روز ۲۷ آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است.

امام جمعه تبریز در بخش عبادی خطبه‌ها با اشاره به اینکه خداوند سفارش کرده است که به پدر و مادر خود نیکی کنید و اگر سالمند شدند با آنها سنجیده برخورد کنید، گفت: بر همه ما وظیفه است که به آنها احترام بگذاریم و قدرشان را بدانیم زیرا یک عمر آنها برای تربیت فرزندان‌شان تلاش کردند؛ با یک کسالت مختصر آنها را به خانه سالمندان نبریم!

وی ادامه داد: والدین در کودکی دست ما را گرفتند تا ما در کهنسالی آنها دست‌شان را بگیریم.

نماینده ولی‌فقیه در استان با تاکید بر نقش مادر در تربیت فرزند، گفت: مادران باید حضرت زهرا(س) را اسوه خود قرار دهند؛ فاطمه زهرا(س) در تمام هستی نمونه کامل مادران است.

خطیب نماز جمعه تبریز بیان داشت: مادر ریشه و‌سرچشمه و اصل وجود یک بچه است؛ مادرانی که اخلاق اسلامی رعایت می‌کنند و صاحب وقار و متانت هستند قطعا فرزندش نیز از آن خصوصیت بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: رفتار مادر در رفتار فرزند شکل می‌گیرد زیرا کودک ماه‌ها صدای مادر خود را می‌شنود و آن را در ذهن خود ضبط می‌کند.

آل‌هاشم متذکر شد: مادران باید هویت مادری خود را حفظ کنند و فرزندانی صالح تربیت کنند و قطعا نزد خداوند پاداش خواهند داشت.

وی افزود: در آخرت، انبیا الهی و ائمه اطهار(ع) و شهدا و مادران حق شفاعت دارند.