گزارش خبری

تضمین تثبیت بازار ارز با افزایش اختیارات بانک مرکزی‌

کارشناس اقتصادی با اشاره به تصویب قانون بانک مرکزی، گفت: بانک مرکزی برای پیاده‌سازی و اجرای برنامه‌های خود نظیر سیاست‌های تثبیت بازار، نیازمند توان کافی مدیریتی و عملیاتی است که این موضوع فقط با افزایش اختیارات و استقلال اصلی ترین نهاد پولی و ارزی کشور تحقق می‌یابد.

به گزارش فلق پرس به نقل از خبرگزاری فارس، حسین طوسی، عضو کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران‌ با تاکید بر ضرورت افزایش اختیارات و استقلال عمل بانک مرکزی و تاثیر آن بر مدیریت بازار ارز، اظهار داشت: قطعا بانک مرکزی برای پیاده‌سازی و اجرای برنامه‌های خود از جمله سیاست‌های تثبیت بازار، نیازمند توان کافی مدیریتی و عملیاتی است که این موضوع فقط با افزایش اختیارات و استقلال اصلی ترین نهاد پولی و ارزی کشور تحقق می یابد، در نتیجه می‌توان امیدوار بود که تاثیر سیاست های بانک مرکزی طبق قانون جدید در جهت مدیریت بازار، بسیار بهتر و جامع تر از گذشته عمل خواهد کرد.

وی گفت: بیش از هشت ماه از سال جاری گذشته است و ما بر خلاف سال‌های گذشته شاهد ثبات قابل قبول قیمت دلار در بازار بودیم که این مساله یکی از دستاوردهای مثبت و مهم سیاست های تثبیت بانک مرکزی است.

به گفته طوسی، همین موضوع دلیل محکمی برای لزوم افزایش اختیارات و استقلال بانک مرکزی است و حالا با توجه به قانون جدید می‌توان حداقل تا پایان سال به تداوم و استمرار ثبات در بازار ارز همچنان امیدوار باشیم.

این کارشناس اقتصادی گفت: رونق اقتصاد ایران نیازمند تقویت بخش مولد، تسهیل روند واردات و صادرات و تجارت جهانی و کاهش فشار حاصل از مشکلات ارزی و تورم است که خوشبختانه قانون جدید بانک مرکزی و افزایش اختیارات و استقلال آن می تواند نویدبخش اتفاقات مهم و آینده‌ای روشن‌تر در رسیدن به این اهداف باشد.

وی اضافه کرد: معتقدم بانک مرکزی هر چقدر بتواند در چارچوب قانون جدید، توان و امکان مدیریتی و نظارتی خود را ارتقا دهد، ثبات در بازار ارز نیز تداوم خواهد یافت که این روند می تواند بهبود هر چه بیشتر وضعیت اقتصادی را برای کشورمان به ارمغان آورد.