اقدام عملی شورای شهر تبریز در تخلیه عمارت ساعت؛

آغاز تخلیه عمارت ساعت/ شورا از عمارت می‌رود

رییس شورای شهر تبریز گفت: با تکمیل ساختمان جدید شورای اسلامی شهر تبریز، انتقال واحدهای اداری شورای شهر از عمارت ساعت آغاز شد.

به گزارش فلق پرس: شهرام دبیری با اعلام این خبر گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده طی چند مرحله عمارت ساعت به طور کامل تخلیه می‌شود.

او افزود: در مرحله اول واحدهای اداری شورای شهر تبریز به ساختمان جدید منتقل می‌شود. در مرحله بعدی همزمان با تجهیز دفاتر اعضای شورای شهر، اعضای محترم به ساختمان جدید نقل مکان خواهند کرد.
رئیس شورای شهر تبریز اظهار داشت: در مرحله نهایی، با تکمیل صحن شورای شهر در ساختمان جدید، جلسات شورا نیز در ساختمان جدید برگزار خواهد شد.

وی گفت: ساختمان عمارت شهرداری تبریز به دلیل اهمیت بالایی که برای شهر دارد نیازمند مرمت بوده و همه ما وظیفه داریم در راستای نگهداری این ساختمان و بنا همکاری کنیم. انتقال شورا به ساختمان جدید که خواست عمومی از زمان تشکیل شوراها بوده خوشبختانه در دوره شورای ششم به وقوع پیوست.
دبیری با قدردانی از تلاش شهردار تبریز، شهرداری منطقه ۵ و سازمان عمران و تمام کسانیکه در امر ساخت ساختمان جدید تلاش کرده اند گفت: امیدواریم با برنامه ریزی‌های انجام یافته امکان دسترسی شهروندان به ساختمان جدید را تسهیل کنیم.

کاخ شهرداری تبریز یا همان برج ساعت از بناهای تاریخی شهر تبریز است که ساخت آن از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ خورشیدی در محل گورستان متروک و مخروبه کوی نوبر، با نظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری ارفع‌الملک جلیلی انجام شد.

از این بنا، به عنوان تالار شهر و دفتر اصلی شهردار تبریز، بهره‌برداری شده‌ است، این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۰۵۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

در سال ۱۳۸۶ خورشیدی، به مناسبت بزرگداشت یک صدمین سال تأسیس نخستین انجمن شهر و بلدیه ایران در تبریز، به نخستین موزه شهر و شهرداری‌های کشور تبدیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفت، موزه شهرداری تبریز پس از کشور چین، در ردیف اولین موزه‌های شهرداری‌های جهان نیز قرار دارد.

پیشتر شهردار تبریز در خصوص انتقال بخش اداری از ساختمان و کاربری عمارت تصریح کرد: با حذف کاربری اداری این ساختمان، کاربری اصلی آن به شکل موزه استمرار یافته و محلی برای حضور گردشگران و مسافران فراهم می‌شود که طبق وعده‌ای که به شهروندان داده شده بود شاهد تحقق آن هستیم.

روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز