چهلمین روز عملیات طوفان الاقصی

یورش ارتش اشغالگر به مجتمع پزشکی الشفا در غزه

تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه برای چهلمین روز ادامه دارد در حالی که سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی بامداد امروز چهارشنبه از یورش نیروهای اشغالگر به داخل مجتمع پزشکی الشفا واقع در ضلع غربی مرکز غزه در پی درگیری‌های شدید با مقاومت فلسطین و اشغالگران خبر داد.

به گزارش فلق پرس به نقل از ایسنا،  ارتش اشغالگر در بیانیه‌ای مدعی شد که یگان‌های آن بر اساس «داده‌های اطلاعاتی و ضرورت عملیاتی» «یک عملیات دقیق و مشخص علیه حماس در مناطق خاصی از بیمارستان و مجتمع پزشکی الشفا» انجام می‌دهند.

این در حالی است که وزارت بهداشت فلسطین، نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی را مسؤول کامل جان کادر پزشکی، بیماران و آوارگان مجتمع پزشکی الشفا دانست.

اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه به الجزیره گفت: ده‌ها سرباز وارد ساختمان اورژانس مجتمع الشفا شدند و تانک‌های اشغالگران به محوطه مجتمع پزشکی یورش بردند. نیروهای اشغالگر زیرزمین بیمارستان الشفا را تفتیش می‌کنند.

القدره گفت: ما چیزی برای ترس و پنهان کردن نداریم و فقط پزشکان، بیماران و آوارگان در بیمارستان الشفا هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه نیز به نوبه خود گفت: اشغالگران اسرائیل پس از محاصره مجتمع پزشکی الشفا از هر طرف، همه افراد را در دایره مرگ قرار داده‌اند. بمباران شدید و تیراندازی سنگین به مدت دو ساعت ادامه داشته است.»

دفتر رسانه‌ای دولتی در غزه نیز اشغالگران رژیم صهیونیستی، جامعه بین‌المللی و آمریکا را «کاملاً مسؤول حفظ امنیت  هزاران نیروی کادر پزشکی، مجروح و آواره داخل» دانست و در عین حال نسبت به انجام قتل عام در بیمارستان هشدار داد.

دفتر رسانه‌ای در غزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش اشغالگر پس از چند روز محاصره مجتمع پزشکی الشفا و تیراندازی به هر چیزی که در داخل آن حرکت می‌کند، وزارت بهداشت را از قصد خود برای یورش به مجتمع پزشکی الشفا مطلع کرد.

خبرگزاری فلسطین اعلام کرد که مجتمع پزشکی الشفا شامل ۱۵۰۰ شهروند یعنی کادر پزشکی، بیماران و مجروحان شامل نوزادان نارس و حدود ۴۰۰۰ آواره است که در شرایط سخت به دلیل قطع برق و از کار افتادن بیمارستان پس از تمام شدن سوخت قرار دارند.

خبرگزاری رسمی فلسطین (وفا) افزود: بلافاصله پس از اعلام اشغالگران برای قصد حمله به بیمارستان، وضعیت وحشت و ترس در بین بیماران، آوارگان و کادر پزشکی در داخل بیمارستان حاکم شد.

همچنین زقوت، مدیرکل بیمارستان‌های غزه به الجزیره گفت: ارتش اشغالگر طی عملیات یورش وارد بخش اورژانس مجتمع پزشکی الشفا شد. اشغالگران به هر کسی که از گذرگاه امنی که برای خروج از بیمارستان تعبیه شده، خارج شود، تیراندازی می‌کنند. آنها به دو ساختمان جراحی‌ها و اورژانس حمله کردند.

مدیر بیمارستان‌های غزه افزود: ارتش اشغالگر تصور می‌کردند ورود سربازان‌شان به مجتمع به منزله پیروزی برای آنها خواهد بود، اما هیچ دلیلی بر مقاومت نیافتند.

وی ادامه داد: به نماینده صلیب سرخ اطلاع دادیم که ارتش اشغالگر به مجتمع پزشکی الشفا یورش برده است.

حماس: اشغالگر و بایدن را مسؤول عواقب حمله به مجتمع پزشکی الشفا می‌دانیم

امروز چهارشنبه، جنبش حماس، کابینه اشغالگر و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را «مسؤول کامل عواقب حمله ارتش اشغالگر به مجتمع پزشکی الشفا و آنچه که در نتیجه این جنایت وحشیانه علیه یک مرکز بهداشتی تحت حفاظت کنوانسیون چهارم ژنو کادر پزشکی و هزاران آواره در معرض آن قرار دارند، دانست.

حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که جنایت حمله به یک مرکز بهداشتی «از سوی رهبران اشغالگر و همه کسانی که با آنها در کشتن کودکان، بیماران و غیرنظامیان بی‌دفاع تبانی کرده‌اند، آنها را پاسخگو خواهد کرد». این جنبش خاطرنشان کرد که تایید روایت غلط اشغالگران توسط کاخ سفید و پنتاگون، مبنی بر اینکه مقاومت از مجتمع پزشکی الشفا برای اهداف نظامی استفاده می‌کند، چراغ سبزی برای رژیم صهیونیستی برای انجام کشتارهای بیشتر علیه غیرنظامیان بود.

حماس توضیح داد: اشغالگران جنایات خود را برای مجبور کردن غیرنظامیان به مهاجرت اجباری از شمال به جنوب انجام می‌دهند تا همانطور که بسیاری از وزرای رژیم اشغالگر اعلام کردند برنامه خود را برای آوارگی مردم ما تکمیل کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «سکوت سازمان ملل و شکست بسیاری از کشورها و نهادها، مردم فلسطین را از پایبندی به سرزمین خود و حقوق مشروع ملی‌شان باز نمی‌دارد و ما به عهد خود با مردم برای ادامه دفاع از آنها و حقوقشان با تمام قوا باقی می‌مانیم و اشغالگران بهای سنگینی برای جنایات و حمله به فرزندان، زنان و مقدسات ما خواهند پرداخت.»

حماس سه شنبه شب نیز در بیانیه‌ای اتهامات آمریکا مبنی بر استفاده از بیمارستان‌های نوار غزه برای اهداف نظامی را رد کرد.

این جنبش در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما اتهامات آمریکا را قویا محکوم و رد می‌کنیم و آنها را چراغ سبز آمریکا برای اشغالگران جهت انجام کشتارهای وحشیانه‌تر علیه بیمارستان‌ها با هدف تخریب بخش بهداشت و تحت فشار قرار دادن مردم برای آواره کردن‌شان می‌دانیم.

روز سه‌شنبه، کاخ سفید ادعا کرد که داده‌های اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهند حماس از بیمارستان الشفا در غزه برای مدیریت عملیات‌های نظامی خود و احتمالاً برای ذخیره سلاح استفاده می‌کند و «این یک جنایت جنگی است».

مقاومت از کشته شدن ۹ سرباز جدید صهیونیست در غزه خبر داد

از سوی دیگر، گردان‌های شهید عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش حماس سه شنبه اعلام کرد که در جریان تهاجم صهیونیست‌ها به نوار غزه، ۹ نظامی اشغالگر به هلاکت رسانده و ۲۲ خودروی صهیونیستی را به طور کامل یا جزئی منهدم کرده است.

پیشتر نیز رزمندگان القسام هفت نظامی صهیونیست را از فاصله صفر در محور شمال شهر غزه به هلاکت رساندند و یک ناو و تانک اشغالگران را با گلوله‌های یاسین ۱۰۵ هدف قرار دادند و آنها آتش گرفتند. القسام اعلام کرد که یک تانک و بولدوزر صهیونیستی را نیز در شمال غرب شهر غزه با دو گلوله تاندم و یاسین ۱۰۵ هدف قرار داد.